Δευτέρα 05 Δεκεμβρίου 2016 22:05 Αθλητισμός

Ανατροπή καρδιάς από Ηρακλή

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και μάλιστα με ανατροπή σημείωσε ο Ηρακλής, που επικράτησε 2-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στο «Καυτανζόγλειο».

Η ομάδα της Ηπείρου προηγήθηκε στο 7ο λεπτό με τον Κοζορώνη, αλλά ο «Γηραιός» έβγαλε αντίδραση και αφού ισοφάρισε με τον Περόνε στο 14ο λεπτό, πήρε τους τρεις βαθμούς με το γκολ του Αγγελόπουλου στο 88΄.

Τα... άλλαξε όλα ο Σάββας Παντελίδης στον Ηρακλή. Ο Ελληνας τεχνικός για πρώτη φορά παρέταξε την ομάδα του με σύστημα 3-5-2, με τους Στάμου, Ζιαμπάρη και Μπαρτολίνι στην άμυνα και τους ΠασάΠ, Περόνε στην επίθεση. Η αλήθεια είναι πως η αλλαγή αυτή βόλεψε τον Ηρακλή, που έβγαλε φάσεις και έδειξε να λειτουργεί καλύτερα από προηγούμενα παιχνίδια.

Ο Γιάννης Πετράκης που αιφνιδιάστηκε από την αλλαγή συστήματος του Ηρακλή, δεν άλλαξε τα πλάνα του και παρέμεινε πιστός στο 3-5-2 που χρησιμοποιεί σε όλα τα παιχνίδια για τη δική του ομάδα.